CMF605R6000FKBF is Obsolete and no longer manufactured.
Datasheet
5.6 Ohms ±1% 1W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety Metal Film
CMF605R6000FKBF
DigiKey Part Number
CMF605R6000FKBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMF605R6000FKBF
Description
RES 5.6 OHM 1W 1% AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CMF605R6000FKBF Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.165" Dia x 0.469" L (4.20mm x 11.90mm)