CMF55300K00BEBF
DigiKey Part Number
541-CMF55300K00BEBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMF55300K00BEBF
Description
RES 300K OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
300 kOhms ±0.1% 0.6W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety Metal Film
EDA/CAD Models
CMF55300K00BEBF Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)