CMF551K2100FKR6 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
In Stock: 100
1.21 kOhms ±1% 0.6W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety Metal Film
CMF551K2100FKR6
DigiKey Part Number
CMF551K2100FKR6-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMF551K2100FKR6
Description
RES 1.21K OHM 1/2W 1% AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CMF551K2100FKR6 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)