CMF551K1000DHR6
DigiKey Part Number
541-CMF551K1000DHR6TR-ND - Tape & Reel (TR)
541-CMF551K1000DHR6CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMF551K1000DHR6
Description
RES 1.1K OHM 1/2W 0.5% AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
1.1 kOhms ±0.5% 0.6W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety Metal Film
EDA/CAD Models
CMF551K1000DHR6 Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Package / Case
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)