CMF55120R00BEEB
DigiKey Part Number
541-CMF55120R00BEEBCT-ND - Cut Tape (CT)
541-CMF55120R00BEEBTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMF55120R00BEEB
Description
RES 120 OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 Ohms ±0.1% 0.6W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety Metal Film
EDA/CAD Models
CMF55120R00BEEB Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Package / Case
Part Status
Active
Size / Dimension
0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)