CMF5510K000FKRE is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Vishay Dale
In Stock: 88
Datasheet
Upgrade
Parametric Equivalent
In Stock: 53
10 kOhms ±1% 0.6W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety Metal Film
CMF5510K000FKRE
DigiKey Part Number
CMF5510K000FKRE-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMF5510K000FKRE
Description
RES 10K OHM 1/2W 1% AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CMF5510K000FKRE Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)