CMF505K1000DHR6 is Obsolete and no longer manufactured.
Datasheet
5.1 kOhms ±0.5% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety Metal Film
CMF505K1000DHR6
DigiKey Part Number
CMF505K1000DHR6-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMF505K1000DHR6
Description
RES 5.1K OHM 1/4W 0.5% AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
CMF505K1000DHR6 Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)