CMF502K8000DHEB
DigiKey Part Number
CMF502K8000DHEB-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMF502K8000DHEB
Description
RES 2.8K OHM 1/4W .5% AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.8 kOhms ±0.5% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety Metal Film
EDA/CAD Models
CMF502K8000DHEB Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Active
Size / Dimension
0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)