CMF202K0000GKRE is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 101
2 kOhms ±2% 1W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety Metal Film
CMF202K0000GKRE
DigiKey Part Number
CMF202K0000GKRE-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMF202K0000GKRE
Description
RES 2K OHM 1W 2% AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CMF202K0000GKRE Models
Category
Features
Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Part Status
Obsolete
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.145" Dia x 0.375" L (3.68mm x 9.53mm)