WKO221MCPSRWKR is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
220 pF ±20% 440VAC Ceramic Capacitor Y5T Radial, Disc
WKO221MCPSRWKR
DigiKey Part Number
WKO221MCPSRWKR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WKO221MCPSRWKR
Description
CAP CER 220PF 440VAC Y5T RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
WKO221MCPSRWKR Models
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
X1, Y2
Series
Applications
Packaging
Bulk
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Package / Case
Radial, Disc
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)