VDRS07H075BSE is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 60,490
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 1,590
Datasheet
Bourns Inc.
Bourns Inc.
In Stock: 667
120 V 1.2 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 9mm
VDRS07H075BSE
DigiKey Part Number
BC1406-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VDRS07H075BSE
Description
VARISTOR 120V 1.2KA DISC 9MM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
132 V
Manufacturer
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Current - Surge
1.2 kA
Series
Energy
10J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
530 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
75 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
100 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
108 V
Package / Case
Disc 9mm
Varistor Voltage (Typ)
120 V