Image for MKP385333085JC02R0 is not available
MKP385333085JC02R0
DigiKey Part Number
MKP385333085JC02R0-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MKP385333085JC02R0
Description
CAP FILM 0.033UF 5% 850VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.033 µF Film Capacitor 300V 850V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Category
Voltage Rating - DC
850V
Mfr
Dielectric Material
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 110°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Package / Case
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Voltage Rating - AC
300V