MBE04140C2002FC100
DigiKey Part Number
56-MBE04140C2002FC100CT-ND - Cut Tape (CT)
56-MBE04140C2002FC100TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MBE04140C2002FC100
Description
MBE/SMA 0414-50 1% C1 20K
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 kOhms ±1% 0.65W Through Hole Resistor Axial Automotive AEC-Q200 Metal Film
Category
Composition
Mfr
Features
Automotive AEC-Q200
Series
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.165" Dia x 0.469" L (4.20mm x 11.90mm)