MBA02040C2401FRP00 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 4,268
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 3,473
Datasheet
Parametric Equivalent
2.4 kOhms ±1% 0.4W Through Hole Resistor Axial Automotive AEC-Q200 Metal Film
MBA02040C2401FRP00
DigiKey Part Number
5063JD2K400F12AF5-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MBA02040C2401FRP00
Description
RES 2.4K OHM 0.4W 1% AXIAL
Detailed Description
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)