MAL225060152E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
1500 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C
MAL225060152E3
DigiKey Part Number
56-MAL225060152E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL225060152E3
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 35V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.398 A @ 100 Hz
Packaging
Box
Ripple Current @ High Frequency
1.84 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
28 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C