MAL219367181E3
DigiKey Part Number
56-MAL219367181E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL219367181E3
Description
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
180 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 440mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.31 A @ 100 Hz
Packaging
Box
Ripple Current @ High Frequency
1.965 A @ 10 kHz
Impedance
250 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
440mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C