MAL215919151E3
DigiKey Part Number
4852PHBK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL215919151E3
Description
CAP ALUM 150UF 20% 500V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 µF 500 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 870mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.07 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.498 A @ 10 kHz
Impedance
650 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Voltage - Rated
500 V
Height - Seated (Max)
1.772" (45.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
870mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C