MAL213656331E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 163
Würth Elektronik
In Stock: 284
Surge
In Stock: 495
330 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C
MAL213656331E3
DigiKey Part Number
MAL213656331E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL213656331E3
Description
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
522.9 mA @ 100 Hz
Packaging
Bulk
Impedance
84 mOhms
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
6000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C