K474M20X7RF53L2 is available for purchase but is not normally stocked.
Similar
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
0.47 µF ±20% 50V Ceramic Capacitor X7R Radial
K474M20X7RF53L2
DigiKey Part Number
K474M20X7RF53L2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K474M20X7RF53L2
Description
CAP CER 0.47UF 50V X7R RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
K474M20X7RF53L2 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.260" (6.60mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)