K472K10X7RF53L2 is available for purchase but is not normally stocked.
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 4,659
Parametric Equivalent
4700 pF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R Radial
K472K10X7RF53L2
DigiKey Part Number
K472K10X7RF53L2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K472K10X7RF53L2
Description
CAP CER 4700PF 50V X7R RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
K472K10X7RF53L2 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.142" L x 0.091" W (3.60mm x 2.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.205" (5.20mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)