K103K20X7RL5TH5
DigiKey Part Number
56-K103K20X7RL5TH5TR-ND - Tape & Reel (TR)
56-K103K20X7RL5TH5CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K103K20X7RL5TH5
Description
CAP CER 10000PF 500V X7R RADIAL
Detailed Description
10000 pF ±10% 500V Ceramic Capacitor X7R Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Size / Dimension
0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.299" (7.60mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)