BFC238563122 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for BFC238563122 is not available
BFC238563122
DigiKey Part Number
BFC238563122-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BFC238563122
Description
CAP FILM 1200PF 5% 2KVDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1200 pF Film Capacitor 700V 2000V (2kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 110°C
Size / Dimension
0.492" L x 0.157" W (12.50mm x 4.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Tolerance
±5%
Voltage Rating - AC
700V
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Voltage Rating - DC
2000V (2kV)