BFC238342113 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
0.011 µF Film Capacitor 500V 1400V (1.4kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
BFC238342113
DigiKey Part Number
222238342113-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BFC238342113
Description
CAP FILM 0.011UF 5% 1.4KVDC RAD
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension
0.689" L x 0.335" W (17.50mm x 8.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.591" (15.00mm)
Tolerance
±5%
Voltage Rating - AC
500V
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - DC
1400V (1.4kV)