BFC238324473 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 1,311
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
Cornell Dubilier Knowles
0.047 µF Film Capacitor 220V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
BFC238324473
DigiKey Part Number
BFC238324473-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BFC238324473
Description
CAP FILM 0.047UF 5% 630VDC RAD
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Through Hole
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.689" L x 0.236" W (17.50mm x 6.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Tolerance
±5%
Voltage Rating - AC
220V
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - DC
630V