BFC238320104
DigiKey Part Number
BC1849-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BFC238320104
Description
CAP FILM 0.1UF 5% 630VDC RADIAL
Detailed Description
0.1 µF Film Capacitor 220V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BFC238320104 Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Through Hole
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.689" L x 0.335" W (17.50mm x 8.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.591" (15.00mm)
Tolerance
±5%
Voltage Rating - AC
220V
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - DC
630V