BFC233820334
DigiKey Part Number
BC1613-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BFC233820334
Description
CAP FILM 0.33UF 20% 630VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.33 µF Film Capacitor 310V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BFC233820334 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 110°C
Series
Package / Case
Size / Dimension
0.689" L x 0.335" W (17.50mm x 8.50mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.591" (15.00mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
310V
Applications
EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
630V