BFC233820332
DigiKey Part Number
BC1611-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BFC233820332
Description
CAP FILM 3300PF 20% 630VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3300 pF Film Capacitor 310V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BFC233820332 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 110°C
Size / Dimension
0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)
0.354" (9.00mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Voltage Rating - AC
310V
Voltage Rating - DC
630V