BFC233627333 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
0.033 µF Film Capacitor 310V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
BFC233627333
DigiKey Part Number
BFC233627333-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BFC233627333
Description
CAP FILM 0.033UF 10% 630VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
BFC233627333 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 110°C
Size / Dimension
0.492" L x 0.157" W (12.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage Rating - AC
310V
Voltage Rating - DC
630V