BFC233627225 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
2.2 µF Film Capacitor 310V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
BFC233627225
DigiKey Part Number
BFC233627225-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BFC233627225
Description
CAP FILM 2.2UF 10% 630VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 110°C
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.220" L x 0.591" W (31.00mm x 15.00mm)
Height - Seated (Max)
0.984" (25.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - AC
310V
Voltage Rating - DC
630V