BFC233624102 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
1000 pF Film Capacitor 310V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
BFC233624102
DigiKey Part Number
BFC233624102-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BFC233624102
Description
CAP FILM 1000PF 10% 630VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
BFC233624102 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 110°C
Size / Dimension
0.492" L x 0.157" W (12.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage Rating - AC
310V
Voltage Rating - DC
630V