BFC233623474 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 218
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
0.47 µF Film Capacitor 310V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
BFC233623474
DigiKey Part Number
BFC233623474-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BFC233623474
Description
CAP FILM 0.47UF 20% 630VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 110°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Size / Dimension
1.024" L x 0.276" W (26.00mm x 7.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - AC
310V
Applications
EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
630V