C0805C0G500-272FNE
DigiKey Part Number
2679-C0805C0G500-272FNETR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0805C0G500-272FNE
Description
CAP CER 2700PF 50V C0G/NP0 0805
Customer Reference
Detailed Description
2700 pF ±1% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C0805C0G500-272FNE Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Tolerance
±1%
Thickness (Max)
0.055" (1.40mm)