C0805C0G500-122JNP
DigiKey Part Number
2679-C0805C0G500-122JNPTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0805C0G500-122JNP
Description
CAP CER 1200PF 50V C0G/NP0 0805
Customer Reference
Detailed Description
1200 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C0805C0G500-122JNP Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.055" (1.40mm)