C0603Y5V500-103ZNP-CT
DigiKey Part Number
2679-C0603Y5V500-103ZNP-CT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0603Y5V500-103ZNP-CT
Description
CAP CER 10000PF 50V Y5V 0603
Customer Reference
Detailed Description
10000 pF -20%, +80% 50V Ceramic Capacitor Y5V (F) 0603 (1608 Metric)
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Packaging
Strip
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
-20%, +80%
Thickness (Max)
0.036" (0.91mm)