C0603X7R500-152MNE
DigiKey Part Number
2679-C0603X7R500-152MNETR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0603X7R500-152MNE
Description
CAP CER 1500PF 50V X7R 0603
Customer Reference
Detailed Description
1500 pF ±20% 50V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C0603X7R500-152MNE Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.038" (0.97mm)