C0603X5R6R3-475KNP-CT
DigiKey Part Number
2679-C0603X5R6R3-475KNP-CT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0603X5R6R3-475KNP-CT
Description
CAP CER 4.7UF 6.3V X5R 0603
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF ±10% 6.3V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric)
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Packaging
Strip
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)