C0603X5R100-475MNP
DigiKey Part Number
2679-C0603X5R100-475MNPTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0603X5R100-475MNP
Description
CAP CER 4.7UF 10V X5R 0603
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF ±20% 10V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
C0603X5R100-475MNP Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.040" (1.02mm)