C0603C0G101-160JNE
DigiKey Part Number
2679-C0603C0G101-160JNETR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0603C0G101-160JNE
Description
CAP CER 16PF 100V C0G/NP0 0603
Customer Reference
Detailed Description
16 pF ±5% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C0603C0G101-160JNE Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.033" (0.84mm)