C0402X7R500-391KNP-CT
DigiKey Part Number
2679-C0402X7R500-391KNP-CT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0402X7R500-391KNP-CT
Description
CAP CER 390PF 50V X7R 0402
Customer Reference
Detailed Description
390 pF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Strip
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)