C0402X7R160-103JNP
DigiKey Part Number
2679-C0402X7R160-103JNPTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0402X7R160-103JNP
Description
CAP CER 10000PF 16V X7R 0402
Customer Reference
Detailed Description
10000 pF ±5% 16V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C0402X7R160-103JNP Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.025" (0.64mm)