C0402X5R100-224KNE-CT
DigiKey Part Number
2679-C0402X5R100-224KNE-CT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0402X5R100-224KNE-CT
Description
CAP CER 0.22UF 10V X5R 0402
Customer Reference
Detailed Description
0.22 µF ±10% 10V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Packaging
Strip
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.022" (0.56mm)