C0402C0G500-151JNP
DigiKey Part Number
2679-C0402C0G500-151JNPTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0402C0G500-151JNP
Description
CAP CER 150PF 50V C0G/NP0 0402
Customer Reference
Detailed Description
150 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
C0402C0G500-151JNP Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.025" (0.64mm)