C0402C0G250-120JNP
DigiKey Part Number
2679-C0402C0G250-120JNPTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0402C0G250-120JNP
Description
CAP CER 12PF 25V C0G/NP0 0402
Customer Reference
Detailed Description
12 pF ±5% 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C0402C0G250-120JNP Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.025" (0.64mm)