C01005X5R6R3-104KNP
DigiKey Part Number
2679-C01005X5R6R3-104KNPTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C01005X5R6R3-104KNP
Description
CAP CER 0.1UF 6.3V X5R 01005
Customer Reference
Detailed Description
0.1 µF ±10% 6.3V Ceramic Capacitor X5R 01005 (0402 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C01005X5R6R3-104KNP Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
01005 (0402 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.016" L x 0.008" W (0.41mm x 0.20mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.008" (0.20mm)