AGCR0402-PK-3013FT
DigiKey Part Number
2679-AGCR0402-PK-3013FTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AGCR0402-PK-3013FT
Detailed Description
301 kOhms ±1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)