ELXY350ELL121MH12D is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Chemi-Con
In Stock: 1,792
Datasheet
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 487
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 2,547
Panasonic Industry
In Stock: 736
Nichicon
Nichicon
120 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
ELXY350ELL121MH12D
DigiKey Part Number
565-1814-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELXY350ELL121MH12D
Description
CAP ALUM 120UF 20% 35V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ELXY350ELL121MH12D Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
178 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
445 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
170 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
0.531" (13.50mm)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C