ELXS501VSN471MA60S
DigiKey Part Number
565-3608-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELXS501VSN471MA60S
Description
CAP ALUM 470UF 20% 500V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 500 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ELXS501VSN471MA60S Models
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
2.03 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.9029 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
2.461" (62.50mm)
Voltage - Rated
500 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C