Image for 60C24-N125-I5 is not available
60C24-N125-I5
DigiKey Part Number
633-60C24-N125-I5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
60C24-N125-I5
Description
DC/DC CONVERTER
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
High Voltage - Non-Isolated Module DC DC Converter 1 Output 0 ~ 60000V 2.08mA 23V - 30V Input
Category
Power (Watts)
125 W
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Adjustable Output, Remote On/Off
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
High Voltage - Non-Isolated Module
Package / Case
Module
Number of Outputs
1
Size / Dimension
14.00" L x 4.50" W x 2.98" H (355.6mm x 114.3mm x 75.6mm)
Voltage - Input (Min)
23V
Control Features
Enable, Active Low
Voltage - Input (Max)
30V
Approval Agency
CE, cUR, cURus, UR
Voltage - Output 1
Standard Number
Current - Output (Max)
2.08mA