1C24-NP250-I5-1
DigiKey Part Number
633-1C24-NP250-I5-1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1C24-NP250-I5-1
Description
DC/DC CONVERTER +/-1000V 250W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed, High Voltage DC DC Converter 2 Output 1000V -1000V 125mA 30V Input
Category
Voltage - Output 2
-1000V
Manufacturer
ULTRAVOLT / Advanced Energy
Current - Output (Max)
125mA
Series
Power (Watts)
250W
Packaging
Bulk
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C
Type
Enclosed, High Voltage
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Min)
23V
Size / Dimension
8.00" L x 4.50" W x 1.08" H (203.2mm x 114.3mm x 27.4mm)
Voltage - Input (Max)
30V
Approval Agency
CE, cURus
Number of Outputs
2
Standard Number
Voltage - Output 1
1000V