Image for 1/8A24-N30 is not available
1/8A24-N30
DigiKey Part Number
633-1/8A24-N30-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1/8A24-N30
Description
DC DC CONVERTER 125V 15W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
High Voltage - Non-Isolated Module DC DC Converter 1 Output 125V 240mA 23V - 30V Input
Category
Power (Watts)
15 W
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Package / Case
11-DIP Module
Type
High Voltage - Non-Isolated Module
Size / Dimension
3.70" L x 1.50" W x 0.83" H (94.0mm x 38.1mm x 21.2mm)
Number of Outputs
1
Control Features
Enable, Active Low
Voltage - Input (Min)
23V
Approval Agency
CE, cURus
Voltage - Input (Max)
30V
Standard Number
60950-1; 62368-1
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
240mA